Informacja dla jednostek składających sprawozdanie DG-1 i Z-03 w kontekście zmian Kodeksu Pracy. | Badania | GUS - Portal Informacyjny

Informacja dla jednostek składających sprawozdanie DG-1 i Z-03 w kontekście zmian Kodeksu Pracy.

W związku z wprowadzonymi zmianami do Kodeksu Pracy (Ustawa z dnia 9 marca 2023 o zmianie ustawy – Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw) informujemy, że w sprawozdaniach DG-1 oraz Z-03:
- urlop opiekuńczy, w wymiarze 5 dni, w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych oraz
- zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, nie są zaliczane do czasu przepracowanego.
Do wyliczenia przeciętnego zatrudnienia, stosując metodę średniej arytmetycznej: osób przebywających na urlopach bezpłatnych, wychowawczych, urlopach opiekuńczych oraz osób otrzymujących zasiłki chorobowe, macierzyńskie, ojcowskie, rodzicielskie i opiekuńcze nie należy liczyć do stanów dziennych w czasie trwania tych nieobecności z wyjątkiem osób, które łączą dodatkowy urlop macierzyński lub urlop rodzicielski z pracą w niepełnym wymiarze u pracodawcy udzielającego tego urlopu.
Przy zastosowaniu metody uproszczonej lub średniej chronologicznej (w stanach dziennych przyjmowanych do obliczeń) nie należy ujmować osób (w czasie trwania absencji), które powyżej 14 dni nieprzerwanie w danym miesiącu przebywały na urlopach bezpłatnych, wychowawczych, otrzymywały zasiłki chorobowe, macierzyńskie, rodzicielskie i opiekuńcze z wyjątkiem osób, które łączą dodatkowy urlop macierzyński lub urlop rodzicielski z pracą w niepełnym wymiarze u pracodawcy udzielającego tego urlopu. Osoby przebywające na urlopie opiekuńczym w wymiarze do 5 dni należy ująć w przeciętnym zatrudnieniu.
Natomiast przy stosowaniu każdej z ww. metod obliczeń, osoby korzystające ze zwolnienia od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godzin z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, należy zaliczać do przeciętnego zatrudnienia.
Ponadto, wypłacony ryczałt odpowiadający przewidywanym kosztom ponoszonym przez pracownika w związku z wykonywaniem pracy zdalnej nie jest zaliczany do wynagrodzeń brutto.